Личківська сільська об'єднана територіальна громада
Новомосковський район, Дніпропетровська область
Проєкт рішеня
від 21 квітня 2023р. № 18
19 (ДЕВ'ЯТНАДЦЯТА) СЕСІЯ
VIIІ СКЛИКАННЯ
Про затвердження Комплексної програми захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання Личківської сільської ради на 2023-2025 роки
Опубліковано 21 квітня 2023

Керуючись статтею 25, пунктом 22 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», беручи до уваги Закон України «Про основні засади захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку» та з метою поліпшення обслуговування найменш захищених категорій населення територіальної громади, забезпечення на території ради реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення Личківська сільська рада


В И Р І Ш И Л А:

1.Затвердити Комплексну програму захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання Личківської сільської ради на 2023-2025 роки


2.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію

з питань планування, фінансів, бюджету та соціально – економічного розвитку (Голова Бондаренко С. А)


Сільський голова А.Г. Чуприна


с. Личкове

від 02 травня 2023 року

№ ___/VІІІ















 

Додаток

до рішення Личківської сільської ради

від 02.05.2023 року №

 

Комплексна програма захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання Личківської сільської ради на 2023-2025 роки

Загальна частина

Питання захисту прав дітей на сьогодні є одним із пріоритетних напрямків реалізації державної політики.

Конвенцією ООН про права дитини визначено, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння.

Молоде покоління визначатиме успіх політичного, економічного, інтелектуального та культурного поступу. Питання захисту прав та законних інтересів дітей є і залишається одним із першочергових завдань у діяльності органів виконавчої місцевої влади.

Підсумковим документом Спеціальної сесії в інтересах дітей Генеральної Асамблеї ООН "Світ, сприятливий для дітей", підписаним Кабінетом Міністрів України 10 травня 2002 року, визначено чотири пріоритетні напрями діяльності: пропагування здорового способу життя; забезпечення можливості здобувати високоякісну освіту; захист дітей від жорстокого поводження, насильства та експлуатації; боротьба з ВІЛ/СНІДом, а також передбачено глобальний план дій, орієнтований на розвиток і захист прав та інтересів підростаючого покоління, і завдання, які світова спільнота має виконувати для дітей та разом з дітьми.

Упродовж останніх років відбувається поступова оптимізація всієї системи соціально-правового захисту сімей та дітей, метою якої є підвищення рівня ефективності діяльності органів державної влади,місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що причетні до вирішення їх проблем, створення для дітей середовища, в якому гідний розвиток і захист прав забезпечується з дотриманням принципів демократії, рівності, миру, соціальної справедливості з урахуванням моральних засад та традиційних цінностей українського суспільства, спрямованих на зміцнення сім'ї та морального здоров’я дітей в Україні.

На сучасному етапі розвитку українського суспільства надання якісних соціальних послуг дітям та сім’ям, посилення їх соціально-правового захисту є одним з пріоритетних напрямків здійснення державної соціальної політики.

Правовою основою розроблення та реалізації Програми є Конституція України, Конвенція ООН „Про права дитини”, Сімейний Кодекс України, Цивільний Кодекс України, Закони України „Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи у справах дітей”, „Про охорону дитинства” „Про соціальні послуги”, „Про соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю”, „Про попередження насильства в сім'ї”, „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, „Про оздоровлення та відпочинок дітей”, Національна стратегія профілактики соціального сирітства на період до 2020 року, затверджена Указом Президента України від 22 жовтня 2012 року № 609/2012, Державна цільова соціальна програма реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 1242.

Визначення проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання шляхом розроблення і виконання програми

Роль сім’ї для дитини надзвичайно важлива. Батьки дають дітям життя, відповідають за догляд і виховання, беруть на себе фінансову відповідальність, мають юридичні повноваження, у тому числі на право прийняття важливих рішень від імені дітей. Батьки допомагають відчути взаємне тепло й любов, передають дітям досвід поколінь, життєві цінності та духовність, виховують дітей, задовольняють щоденні потреби, надають зразки для наслідування, поступово прищеплюють соціальні й побутові навички, необхідні у самостійному житті. Усі ці потреби життєво важливі для кожної дитини, якого б віку вона не була. Діти повинні зростати в сім’ях рідних батьків, але іноді це неможливо.

За останні десять років в нашій державі вдвічі збільшилася кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Переважна більшість цих дітей влаштовані в інтернатні заклади. Вихованці інтернатних закладів відрізняються від дітей, які виховуються в сім’ях, станом здоров’я, розвитком інтелекту й особистості в цілому, що підтверджено спеціальними психологічними дослідженнями. Дитина в державних закладах отримує комплекс освітніх, медичних, соціальних послуг, але спостерігаються значні відхилення у процесі її соціалізації, які проявляються у відсутності навичок самостійного життя, невмінні самостійно будувати стосунки у сім’ї та відкритому колективі. Вивчення проблем влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, довело що сімейне виховання, безперечно виступає пріоритетною формою в Україні. Сімейним кодексом України, Законами України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» пріоритетом влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування визначено саме сімейне виховання - усиновлення, оформлення опіки (піклування), влаштування у прийомну сім’ю, до дитячого будинку сімейного типу.

Таким чином, дітям, які не мають можливості виховуватися в біологічній родині, держава законодавчо гарантує право на сімейне виховання шляхом розвитку сімейних форм їх влаштування.

Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання та створює умови для їх розвитку, надаючи сім’ям, які приймають на виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, матеріальну та соціальну підтримку.

Останнім часом зросла мережа дитячих будинків сімейного типу. Такий зріст зумовлений завдяки державній субвенції місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа. Слід зазначити, що така субвенція запроваджена вперше в Україні.

Кожен голова громади повинен розуміти, що потенціал багатства громади не тільки земля і дороги, а в першу чергу – люди.

Сьогодні у громаді є багато можливостей і повноважень для того, щоб допомагати своїм людям, зберегти сім’ї і дітей у родині. І саме на громади велика надія – зрушити усталені стереотипи і повернути своїх дітей з інтернатів у громаду.

В Личківській громаді станом на 01 квітня 2023 року мешкає 988 дітей (з них 80 діти ВПО). Особливої та постійної уваги з боку громади та органу опіки та піклування Личківської сільської ради потребують діти, що перебувають у соціально-небезпечному становищі.

В Личківської сільській раді роботу, яка ведеться з дітьми, з метою захисту їх прав та законних інтересів забезпечує орган опіки та піклування.

На обліку органу опіки та піклування Личківської сільської ради станом на 01 квітня 2023 року перебуває 21 дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування, які виховуються в опікунських сім'ях, функціонує один будинок сімейного типу, в яких виховується 11 дітей, 1 прийомна сім’я, в якій виховуються 3 прийомних дітей та одна патронатна родина, в якій тимчасово перебуває 5 дітей.

Питання роботи з сім’ями, в яких діти проживають у складних життєвих обставинах, є найбільш актуальним та складним, тому що саме в цих сім’ях найчастіше відбувається ухилення або відсторонення батьків від виконання своїх обов’язків щодо дітей. Основні причини такої поведінки батьків є їх алкоголізм або наркоманія, безробіття, економічна нестабільність, злочинність, бідність. Сім’ї, в яких діти проживають у складних життєвих обставинах, є джерелом „соціального сирітства”.

Згідно з Порядком взаємодії суб’єктів соціальної роботи з сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах, станом на 01.04.2023 року на обліку знаходиться 19 дітей.

З метою своєчасного виявлення батьків або осіб, що їх замінюють, які ухиляються від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо створення належних умов для життя, навчання та виховання дітей за чотири місяці 2023 року органом опіки та піклування проведено 40 рейдів. За результатами роботи попереджено батьків відносно невиконання їх обов’язків. Відвідано опікунські сім'ї з дітьми; кризові сім'ї, в яких діти проживають у складних життєвих обставинах; всі прийомні сім'ї та дитячий будинок сімейного типу з статусними дітьми (загальна кількість показує, що сім'ї відвідувалися по декілька разів).

Орган опіки та піклування Личківської сільської ради постійно співпрацює з Новомосковською службою у справах дітей, з Центром соціальних служб, з Новомосковським відділом поліції ГУНП в Дніпропетровській області.

Проблема захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання надзвичайно актуальна в теперішніх умовах реформування системи інтернатних закладів, яка має на меті зменшити кількість дітей, які виховують ві інтернатах на 70%, та збільшити кількість дитячих будинків сімейного типу і патронажних сімей та забезпечення інклюзивним навчанням дітей з особливими потребами. На сучасному етапі від громади вимагається необхідність вироблення нових якісних підходів щодо створення умов для повноцінного розвитку та виховання дітей, забезпечення доступності послуг для дітей та сімей з дітьми відповідно до їх потреб на рівні територіальної громади та створення дружнього до дітей середовища в громаді.


Мета Програми:

Метою програми є розбудова ефективної системи забезпечення прав дитини на рівні територіальної громади, створення дружнього до дітей середовища в громаді, підтримка сім’ї, створення належних умов, щоб діти виховувались в сім’ях, росли здоровими, здобували якісну освіту, всебічно та гармонійно розвивалися та були впевнені у своєму майбутньому.


Пріоритетними напрямками реалізації заходів Програми визначено:

- підвищення рівня соціального захисту сімей, в тому числі з дітьми, та дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;


- створення належних умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї або в оточенні максимально наближеному до сімейного;

- розвиток відповідальності громади у забезпеченні благополуччя дітей та їх сімей, формування відповідального батьківства та впровадження концепції громади, дружньої до дитини;

- забезпечення якості і доступності надання соціальних послуг дітям та сім’ям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;

У ході виконання Програми передбачається: 

створити умови для утвердження в громаді сімейних цінностей, виховання відповідального батьківства, запобігання сімейному неблагополуччю, насильству в сім’ї та соціальному сирітству, безпечного оздоровлення та змістовного відпочинку дітей;

забезпечити комплексну підтримку сімей та дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;

всебічне забезпечення конституційних прав та законних інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 

Основні завдання та заходи Програми:

- створення сприятливих умов для життя та розвитку дітей відповідно до мінімальних стандартів благополуччя та безпеки дитини; підтримка дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, забезпечення належних умов для їх навчання, виховання та розвитку, підтримка дитячих ініціатив;

- забезпечення пропаганди сімейних цінностей, активізації участі батьків у семінарах, тренінгах, круглих столах, що сприяють підвищенню рівня культури сімейних стосунків і відповідальності батьків за виконанням своїх обов’язків, відзначення та заохочення найкращих родин громади;

- заохочення трудової активності сімей з дітьми, підвищення рівня економічної спроможності сімей з дітьми та посилення їх соціального захисту;

- забезпечення розвитку і доступності соціальних послуг для сімей з дітьми;

- запровадження інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на посилення орієнтації молоді, учнів старших класів загальноосвітніх шкіл громади на шлюб та відповідальне батьківство;

- проведення спільних заходів – рейдів «Діти вулиці», щодо виявлення дітей, які займаються бродяжництвом та жебракуванням, профілактичних відпрацювань комп’ютерних клубів, відеотек та дискотек щодо відвідування їх дітьми під час уроків та у вечірній час, рейдів-перевірок торговельних закладів стосовно реалізації ними спиртних напоїв та тютюнових виробів дітям, операції «Урок» для виявлення і залучення до навчання дітей, які тривалий час не навчаються або не навчалися взагалі;

- забезпечення дотримання торгівельними, культурно-розважальними закладами, комп'ютерними клубами нормативно-правових актів щодо порядку відвідування їх дітьми, заборони продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, розповсюдження наркотиків, пропаганди проституції, насилля та жорстокості;

- збереження здоров'я та життя дитини шляхом запровадження комплексу спеціальних заходів соціального, виховного, медичного, гігієнічного, спортивного характеру, спрямованих на поліпшення та зміцнення стану здоров'я дітей, організацію їх змістовного відпочинку;

- створення та забезпечення умов для інтегрування дітей з обмеженими можливостями в соціум; впровадження інтегрованих послуг для дітей з інвалідністю в громаді; - створення умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім'ї шляхом розвитку сімейних форм виховання дітей, які залишились без батьківського піклування; - запобігання в громаді дитячій бездоглядності та безпритульності, профілактика правопорушень з боку дітей та зменшення кількості злочинів, вчинених дітьми.

Головні принципи Програми:

- діяльність у правовому полі;

- комплексне вивчення проблем;

- гласність


Строки і етапи виконання Програми

Програма реалізується протягом 2019-2023 років у два етапи. Перший етап 2019- 2021 роки передбачає створення в громаді структури по організації роботи з сім’ями та дітьми та реалізацію заходів щодо захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання.

На другому етапі 2022-2023роки передбачається аналіз досягнення очікуваних результатів та визначення стратегічного напрямку подальшого розвитку системи забезпечення та захисту прав дітей.

Початок виконання Програми – січень 2019 року, закінчення – грудень 2023 року.

 Очікувані кінцеві результати виконання Програми

 Виконання Програми дасть змогу:

- вдосконалити систему захисту прав та інтересів дітей, у тому числі з інвалідністю, інтегрування дітей з обмеженими можливостями в соціум;

- поліпшити становище сімей з дітьми, мінімізувати ризики неналежного виховання дітей в сім’ях та вилучення з них дітей, зменшуючи щороку показники вилучення дітей з небезпечного середовища;

- створити дружнє до дітей середовище в громаді;

- реалізувати право кожної дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування на виховання в сім’ї, щороку збільшуючи кількість дітей, влаштованих до сімейних форм виховання;

- оптимізувати систему захисту дітей, які постраждали від жорстокого поводження, зокрема сексуального насильства та експлуатації, забезпечивши охоплення цих дітей необхідною допомогою;

- забезпечити раннє виявлення соціальних проблем, запобігання порушенням прав дитини шляхом удосконалення системи соціальних послуг в громаді;

- створення передумов для забезпечення житлом, гуртожитками дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, шляхом будівництва та придбання житла за рахунок державної субвенції та інших джерел фінансування.

Очікується, що спрямування і координація діяльності суб’єктів соціальної роботи на території громади щодо підтримки сім'ї, попередження жорстокості та насильства в сім’ї, забезпечення конституційних прав і законних інтересів дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, дозволить вивести систему соціальних орієнтирів на більш високий рівень.

Матеріальне забезпечення Програми 

Для виконання заходів Комплексної програми захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання Личківської сільської ради на 2023-2025 роки використовувати транспортні засоби, які належать Личківськії сільській раді

Фінансове забезпечення Програми

 

Фінансування заходів Програми здійснюватиметься в межах асигнувань, передбачених у місцевому бюджеті, а також за рахунок інших джерел не заборонених законодавством. Обсяг видатків на виконання Програми визначатиметься щороку при складанні місцевого бюджету на відповідний рік. Виконавцем Програми визначити Личківську сільську раду. Кошти на виконання Програми використовувати на відшкодування за паливно-мастильні матеріали та інші заходи, що передбачені у Програмі, з коригуванням сум у разі необхідності.










Паспорт програми

1. Назва: Комплексна програма захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання Личківської сільської ради на 2023-2025 роки.

2. Підстава для розроблення: Закони України « Про охорону дитинства», « Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», « Про забезпечення організаційно- правових умов соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», «Про місцеве самоврядування в Україні», а також Концепція Державної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на 2017-2021 роки»

3. Розробник Програми: орган опіки та піклування виконавчого комітету Личківської сільської ради.

4.Відповідальні за виконання: орган опіки та піклування Личківської сільської ради, відділ освіти Личківської сільської ради, відділ у справах сім’ї, молоді, культури та туризму.

5. Співвиконавці: служба у справах дітей Личківської сільської ради, Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, виконком Личківської сільської ради, відділи та управління.

Мета: забезпечення оптимального функціонування цілісної системи соціального захисту прав дітей в Личківській громаді. 6. Початок: травень 2023 року, закінчення: грудень 2025 року. 7. Етапи виконання: І етап: 2023-2025 роки;

8. Загальні обсяги фінансування:


Обсяг фінансування, усього, тис. грн.

За роками виконання, тис. грн.

2023

2024

2025


Державний бюджет

-

-

-

-


Обласний бюджет

-

-

-

-


Місцевий бюджет

300

100

100

100


Інші джерела

-

-

-

-


Усього

300

100

100

100



9. Очікувані кінцеві результати виконання комплексної програми.

Напрями показників Програми

Найменування показників виконання Програми


Значення показників

Усього

у тому числі за роками, одиниця виміру тис. грн..

2019

2020

2021

2022

2023

Соціальні









Поліпшення стану забезпечення захисту прав та законних інтересів дітей під час проведення акцій до дня захисту дітей, Дня Святого Миколая,новорічних різдвяних свят та інших заходів шляхом надання солодощів, продуктів харчування, постільної білизни, тощо









Створення умов для активізації національного усиновлення шляхом проведення акції з врученням пам’ятних подарунків.












.

Надання адресної допомоги дітям з малозабезпечених, багатодітних сімей, дітей-інвалідів врученням продуктів харчування довготривалого терміну зберігання.

.












Забезпечення необхідної підготовки дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей до нового навчального року.













Максимальне зменшення бездоглядності та безпритульності,організація змістовного дозвілля дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах шляхом залучення їх до участі в спортивних змаганнях та інших заходах

.











.

Виділення коштів на безкоштовне харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах


.












Виготовлення соціальної рекламної продукції, інформаційних матеріалів








Надання матеріальної допомоги багатодітними сім’ям та сім’ям з дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах.










Залучення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей з кризових сімей до відпочинку в літніх оздоровчих таборах, літніх шкільних майданчиках, допомога в організації харчування;



Відсотки







Впровадження інклюзивного навчання в дошкільних та загальноосвітніх навчаль- них закладах

осіб







Забезпечення проведення сімейних, родинних, національних свят, а також тренінгів,семінарів,засідань «круглих» столів з питань

утвердження сімейних цінностей та виховання відповідального батьківства

осіб







Сприяння в організації та проведенні екскурсій, туристичних походів для дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, схильних до скоєння злочинів та правопорушень

Осіб








Організовувати та проводити акції «Зима», «Творімо добро дітям», «Готуємо дітей до школи»


Осіб






Щорічне проведення для дітей тематичних дискотек «За здоровий спосіб життя» , в ході яких проводити конкурси та роздачу буклетів


Одиниць






Технічні

Технічне оснащення для забезпечення якісної та ефективної роботи Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Діти”.


Придбання бланків особових справ дітей, які перебувають на обліку, папки для особових справ, підставки та ін


Одиниць








грн.


















10. Координація та контроль за виконанням: сільський голова, виконавчий комітет Личківської сільської ради, щорічно.


Секретар сільської ради Ірина ПРИХОДЬКО 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux